بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  اماکن مذهبی

  مشاهده به عنوان جدول فهرست
  نمایش در هر صفحه

  گلزار شهدا ( امامزاده علی ابن جعفر)

  گلزار شهدای قم مکان های زیارتی استان قم

  امام زاده احمد ابن قاسم

  امام زاده احمد ابن قاسم امامزاده ها و زیارتگاه های قم از جمله امامزادگان معروف قم شاهزاده احمد فرزند قاسم بن احمد بن علی بن جعفر الصادق(علیه السلام) است که در نزدیکی دروازه جنوبی قم(دروازه قلعه) و در داخل شهر کمی بالاتر از مرقد منسوب به علی بن جعفر(علیه السلام) واقع شده که بگفته مولف تاریخ قم وی در مقبره قدیمه مالون دفن گردیده شد، هر چند درکتبیه بقعه، او را از اولاد موسی بن جعفر(علیه السلام)نوشته ولی فرمایش صاحب تاریخ قم و عصرش مقدم بر کتیبه است و مرحوم شیخ عباس قمی هم در کتاب(منتهی الامال)(1)می فرماید:”بدانکه در قم یکی از احفاد علی بن جعفر(علیه السلام) که بشرافت و جلالت معروف است مدفون می باشد که نام شریف او احمد بن قاسم….”.

  حرم حضرت معصومه(س)

  مرکز مخابرات اداری: 37119100-025 ستاد خبری : 37175000 و 37175444 -025 مرکز مخابرات حرم مطهر: 371751-025 اداره خادمین افتخاری: 37175266-025 مدیریت قران و حدیث:37175501-025 اتاق عقد :37175405-025 اداره مشاوره :37175422- 37175450-025 واحد اشیاا گمشدگان: 37175419 – 37175418-025 درمانگاه:37175276-025 واحد نذورات :37175375-025 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

  مسجد مقدس جمکران

  امام زمان عجل الله تعالی فرجه خطاب به حسن بن مثله جمکرانی: مردم بگو: به این مکان رغبت کنند و انرا عزیز دارند و چهار رکعت نماز در ان گذارند. دو رکعت اول: به نیت نماز تحیت مسجد است، در هر رکعت ان یک حمد و هفت بار (قل هوالله احد) خوانده میشود و در حالت رکوع و سجود هم هفت مرتبه ذکر را تکرار کنند. دو رکعت دوم: به نیت نماز امام زمان علیه السلام خوانده میشود، بد ین صورت که سوره حمد را شروع کرده و ایه (ایاک نعبد و ایاک نستعین) صد مرتبه تکرار میشود و بعد از ان، بقیه سوره حمد خوانده میشود، و سپس سوره (قل هو الله احد) را فقط یک بار خوانده و به رکوع رفته و ذکر (سبحان ربی العظیم و بحمده) هفت مرتبه، پشت سر هم تکرار میشود. و سپس به سجود رفته و ذکر (سبحان ربی الاعلی و بحمده) نیز هفت مرتبه، پشت سر هم تکرار میشود. رکعت دوم را نیز به همین ترتیب خوانده، چون نماز به پایان برسد و سلام داده شود، یک بار گفته میشود (لا اله الا الله) و به دنبال ان تسبیحات حضرت زهرا علیها السلام خوانده شود وبعد از ان به سجده رفته و صد بار بگویند: (اللهم صل علی محمد و ال محمد). انگاه امام علیه السلام فرمودند: هر که این دو رکعت نماز را در این مکان (مسجد مقدس جمکران) بخواند مانند ان است که دو رکعت نماز در کعبه خوانده باشد. چون به راه افتادم، چند قدمی هنوز نرفته بودم که دوباره مرا باز خواندند و فرمودند: بزی در گله جعفر کاشانی است، انرا خریداری کن و بدین مکان اور و انرا بکش و بین بیماران انقاق کن، هر بیمار و مریضی که از گوشت ان بخورد، حق تعالی او را شفا دهد. حسن بن مثله جمکرانی میگوید: من به خانه بازگشتم و تمام شب را در اند یشه بودم، تا اینکه نماز صبح را خوانده و به سراغ علی المنذ ر رفتم و ماجرای شب گذشته را برای او نقل کردم و با او به همان مکان شب گذشته رفتیم، و در انجا زنجیرهایی را دیدیم که طبق فرموده امام علیه السلام حدود بنای مسجد را نشان میداد. سپس به قم نزد سید ابوالحسن رضا رفتیم و چون به در خانه او رسید یم، خادم او گفت: ایا تو از جمکران هستی؟ به او گفتم: بلی! خادم گفت: سید از سحر در انتظار تو است. انگاه به درون خانه رفتیم و سید مرا گرامی داشت و گفت: ای حسن بن مثله من در خواب بودم که شخصی به من گفت: حسن به مثله، از جمکران نزد تو میاید، هر چه او گوید، تصدیق کن و به قول او اعتماد نما، که سخن او سخن ماست و قول او را رد نکن. از هنگام بیدار شدن تا این ساعت منتظر تو بودم، انگاه من ماجرای شب گذشته را برای وی تعریف کردم، سید بلافاصله فرمود تا اسب ها را زین نهادند و بیرون اوردند و سوار شدیم، چون به نزدیک روستای جمکران رسید یم، گله جعفر کاشانی را دید یم، ان بز از پس همه گوسفندان میامد، چون به میان گله رفتم، همینکه بز مرا دید به طرف من دوید، جعفر سوگند یاد کرد که این بز در گله من نبوده و تاکنون انرا ندیده بودم، به هر حال ان بز را به محل مسجد اورده و ان را ذبح کرده و هر بیماری که گوشت ان تناول کرد، با عنایت خداوند تبارک و تعالی و حضرت بقیه الله ارواحنا فداه شفا یافت. ابو الحسن رضا، حسن مسلم را احضار کرده و منافع زمین را از او گرفت و مسجد جمکران را ینا کرد و ان را با چوب پوشانید. سپس زنجیرها و میخ ها را با خود به قم برد و در خانه خود گذاشت، هر بیمار و دردمندی که خود را به ان زنجیرها میمالید، خدای تعالی او را شفای عاجل میفرمود، پس از فوت سید ابوالحسن، ان زنجیرها ناپدید شد و دیگر کسی انها را ندید.

  کوه خضر نبی

  کوه خضر نبی در 6 کیلومتری از مرکز قم به سمت جنوب و در جوار شهرک ایثار قرار دارد و از فراز این کوه تمام شهر قم دیده می‌شود. کوه خضر نبی منسوب به حضرت خضر‌(ع)‌ دارای بیش از سه هزار سال قدمت است.

  امامزاده شاه ابراهیم

  این زیارتگاه در مزرعه شاه ابراهیم در فاصله 24 کیلومتری شهر قم قرار دارد . بنای کنونی زیارتگاه به دوره صفوی تعلق دارد.

  امامزاده شاه جمال

  این زیارتگاه دارای بقعه و گنبد ی کوچک و چندین اتاق است . بنای امامزاده شاه جمال که ساختمان ان را متعلق به دوره قاجار می دانند ، برسر راه جاده اراک قرار دارد.

  امامزاده شاهزاده ابو احمد

  این زیارتگاه در فاصله بین ( چهار امام زاده) و ( شاهزاده سید علی) در شهر قم قرار دارد و مدفن ابو احمد محمدبن حنیفه یکی از نوادگان حضرت علی (ع) به شمار می رود.

  امامزاده شاهزاده جعفر

  این زیارتگاه در روستای گیو نزدیک دستگرد خلجستان قرار دارد و مدفن یکی از فرزندان امام کاظم (ع) به شمار می رود . این بنا با جداری از تخته سنگ های بلند و کم حجم و ملات گچ ساخته شده و قاعده ان از بیرون به شکل برج است .
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب