بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  اماکن مذهبی

  مشاهده به عنوان جدول فهرست
  نمایش در هر صفحه

  گلزار شهدا ( امامزاده علی ابن جعفر)

  گلزار شهدای قم مکان های زیارتی استان قم

  امام زاده احمد ابن قاسم

  امام زاده احمد ابن قاسم امامزاده ها و زیارتگاه های قم از جمله امامزادگان معروف قم شاهزاده احمد فرزند قاسم بن احمد بن علی بن جعفر الصادق(علیه السلام) است که در نزدیکی دروازه جنوبی قم(دروازه قلعه) و در داخل شهر کمی بالاتر از مرقد منسوب به علی بن جعفر(علیه السلام) واقع شده که بگفته مولف تاریخ قم وی در مقبره قدیمه مالون دفن گردیده شد، هر چند درکتبیه بقعه، او را از اولاد موسی بن جعفر(علیه السلام)نوشته ولی فرمایش صاحب تاریخ قم و عصرش مقدم بر کتیبه است و مرحوم شیخ عباس قمی هم در کتاب(منتهی الامال)(1)می فرماید:”بدانکه در قم یکی از احفاد علی بن جعفر(علیه السلام) که بشرافت و جلالت معروف است مدفون می باشد که نام شریف او احمد بن قاسم….”.

  حرم حضرت معصومه(س)

  مرکز مخابرات اداری: 37119100-025 ستاد خبری : 37175000 و 37175444 -025 مرکز مخابرات حرم مطهر: 371751-025 اداره خادمین افتخاری: 37175266-025 مدیریت قران و حدیث:37175501-025 اتاق عقد :37175405-025 اداره مشاوره :37175422- 37175450-025 واحد اشیاا گمشدگان: 37175419 – 37175418-025 درمانگاه:37175276-025 واحد نذورات :37175375-025 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

  مسجد مقدس جمکران

  امام زمان عجل الله تعالی فرجه خطاب به حسن بن مثله جمکرانی: مردم بگو: به این مکان رغبت کنند و انرا عزیز دارند و چهار رکعت نماز در ان گذارند. دو رکعت اول: به نیت نماز تحیت مسجد است، در هر رکعت ان یک حمد و هفت بار (قل هوالله احد) خوانده میشود و در حالت رکوع و سجود هم هفت مرتبه ذکر را تکرار کنند. دو رکعت دوم: به نیت نماز امام زمان علیه السلام خوانده میشود، بد ین صورت که سوره حمد را شروع کرده و ایه (ایاک نعبد و ایاک نستعین) صد مرتبه تکرار میشود و بعد از ان، بقیه سوره حمد خوانده میشود، و سپس سوره (قل هو الله احد) را فقط یک بار خوانده و به رکوع رفته و ذکر (سبحان ربی العظیم و بحمده) هفت مرتبه، پشت سر هم تکرار میشود. و سپس به سجود رفته و ذکر (سبحان ربی الاعلی و بحمده) نیز هفت مرتبه، پشت سر هم تکرار میشود. رکعت دوم را نیز به همین ترتیب خوانده، چون نماز به پایان برسد و سلام داده شود، یک بار گفته میشود (لا اله الا الله) و به دنبال ان تسبیحات حضرت زهرا علیها السلام خوانده شود وبعد از ان به سجده رفته و صد بار بگویند: (اللهم صل علی محمد و ال محمد). انگاه امام علیه السلام فرمودند: هر که این دو رکعت نماز را در این مکان (مسجد مقدس جمکران) بخواند مانند ان است که دو رکعت نماز در کعبه خوانده باشد. چون به راه افتادم، چند قدمی هنوز نرفته بودم که دوباره مرا باز خواندند و فرمودند: بزی در گله جعفر کاشانی است، انرا خریداری کن و بدین مکان اور و انرا بکش و بین بیماران انقاق کن، هر بیمار و مریضی که از گوشت ان بخورد، حق تعالی او را شفا دهد. حسن بن مثله جمکرانی میگوید: من به خانه بازگشتم و تمام شب را در اند یشه بودم، تا اینکه نماز صبح را خوانده و به سراغ علی المنذ ر رفتم و ماجرای شب گذشته را برای او نقل کردم و با او به همان مکان شب گذشته رفتیم، و در انجا زنجیرهایی را دیدیم که طبق فرموده امام علیه السلام حدود بنای مسجد را نشان میداد. سپس به قم نزد سید ابوالحسن رضا رفتیم و چون به در خانه او رسید یم، خادم او گفت: ایا تو از جمکران هستی؟ به او گفتم: بلی! خادم گفت: سید از سحر در انتظار تو است. انگاه به درون خانه رفتیم و سید مرا گرامی داشت و گفت: ای حسن بن مثله من در خواب بودم که شخصی به من گفت: حسن به مثله، از جمکران نزد تو میاید، هر چه او گوید، تصدیق کن و به قول او اعتماد نما، که سخن او سخن ماست و قول او را رد نکن. از هنگام بیدار شدن تا این ساعت منتظر تو بودم، انگاه من ماجرای شب گذشته را برای وی تعریف کردم، سید بلافاصله فرمود تا اسب ها را زین نهادند و بیرون اوردند و سوار شدیم، چون به نزدیک روستای جمکران رسید یم، گله جعفر کاشانی را دید یم، ان بز از پس همه گوسفندان میامد، چون به میان گله رفتم، همینکه بز مرا دید به طرف من دوید، جعفر سوگند یاد کرد که این بز در گله من نبوده و تاکنون انرا ندیده بودم، به هر حال ان بز را به محل مسجد اورده و ان را ذبح کرده و هر بیماری که گوشت ان تناول کرد، با عنایت خداوند تبارک و تعالی و حضرت بقیه الله ارواحنا فداه شفا یافت. ابو الحسن رضا، حسن مسلم را احضار کرده و منافع زمین را از او گرفت و مسجد جمکران را ینا کرد و ان را با چوب پوشانید. سپس زنجیرها و میخ ها را با خود به قم برد و در خانه خود گذاشت، هر بیمار و دردمندی که خود را به ان زنجیرها میمالید، خدای تعالی او را شفای عاجل میفرمود، پس از فوت سید ابوالحسن، ان زنجیرها ناپدید شد و دیگر کسی انها را ندید.

  کوه خضر نبی

  کوه خضر نبی در 6 کیلومتری از مرکز قم به سمت جنوب و در جوار شهرک ایثار قرار دارد و از فراز این کوه تمام شهر قم دیده می‌شود. کوه خضر نبی منسوب به حضرت خضر‌(ع)‌ دارای بیش از سه هزار سال قدمت است.

  امامزاده شاه ابراهیم

  این زیارتگاه در مزرعه شاه ابراهیم در فاصله 24 کیلومتری شهر قم قرار دارد . بنای کنونی زیارتگاه به دوره صفوی تعلق دارد.

  امامزاده شاه جمال

  این زیارتگاه دارای بقعه و گنبد ی کوچک و چندین اتاق است . بنای امامزاده شاه جمال که ساختمان ان را متعلق به دوره قاجار می دانند ، برسر راه جاده اراک قرار دارد.

  امامزاده شاهزاده ابو احمد

  این زیارتگاه در فاصله بین ( چهار امام زاده) و ( شاهزاده سید علی) در شهر قم قرار دارد و مدفن ابو احمد محمدبن حنیفه یکی از نوادگان حضرت علی (ع) به شمار می رود.

  امامزاده شاهزاده جعفر

  این زیارتگاه در روستای گیو نزدیک دستگرد خلجستان قرار دارد و مدفن یکی از فرزندان امام کاظم (ع) به شمار می رود . این بنا با جداری از تخته سنگ های بلند و کم حجم و ملات گچ ساخته شده و قاعده ان از بیرون به شکل برج است .

  امامزاده شاهزاده جعفر غریب

  این ارامگاه که مدفن یکی از نوادگان حضرت امام کاظم (ع) است ، در شرق شهر قم قرار دارد . در وسط بقعه این زیارتگاه مرقدی با پوشش کاشی از اثار دوره فتح علیشاه قاجار به جای مانده است .

  امامزاده عبدالله

  این بنا نزدیک قلعه صدری قرار دارد و منسوب به یکی از نوادگان امام سجاد (ع) است . بر فراز بقعه این زیارتگاه ایوانی الحاقی قرار دارد که قسمتی از ان نزدیک درگاه به شیوه معرقی کاشی کاری شده و احتمالا به دوره قبل از حکومت قاجار تعلق دارد.

  امامزاده ناصرالدین (ع)

  بنای چهار ضلعی امامزاده ناصرالدین(ع) در شهر قم از اثار سده دوازدهم ه.ق یا اواخر دوره صفویه به شمار می رود .

  امامزاده هادی (ع)

  در کنار جاده جمیزقان – قاهان در دامنه کوه بقعه ای به نام امامزاده هادی (ع) مشهور به شاهزاده هادی (ع) قرار دارد . وی یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) است . بنای این زیارتگاه از 800 سال پیش مانده است.

  امامزاده سید سر بخش

  خاکجای مردی از نوادگان امام صادق (ع) بوده و بنای کنونی ان به نیمه دوم قرن هشتم (774 ه.ق) تعلق دارد . به استناد کتیبه گچبری ، این بنا به دستور غیاث الدین امیر محمد از بزرگان خاندان علی صفی (فرمانروایان قم در قرن هشتم ه.ق) بنیاد شد. تزیینات گچبری ان اثر علی بن محمد بن ابی شجاع هنرمند بزرگ این دوره است .

  امامزاده حمزه

  مزار امامزاده حمزه – منسوب به خاکجای حمزه فرزند امام هفتم (ع) – بنای متعلق به نیمه نخستین قرن دهم هجری قمری است .این مزار با دو بقعه به سبک بنای حرم حضرت معصومه (س) ساخته شده است .پیشاپیش هر دو بقعه صحنی به درازا و پهنای 32 در 18 متر قرار دارد. این صحن را میرزا علی اصغر خان امین السلطان صدر اعظم بنا نمود . گنبد امامزاده با بلندای 10 متر با فرم حلزونی ( ترکیبی از مخروط و گنبد ) از اثار اوایل قرن حاضر است .

  امامزاده علی ابن جعفر

  امامزاده علی ابن جعفر مشهور به (( در بهشت )) بنای هشت وجهی با گنبد دو پوش هرمی شکل ، متعلق به قرن هشتم ه.ق است . در دوران قاجار ایوان و بیوتاتی بدان اضافه شد . این بقعه پس از استانه مقدسه قم بر بقیه اماکن و مقابر منطقه قم از حیث تزیینات برتری دارد. مهم ترین عناصر تزیینات ان عبارتند از : . گچبری 2 . کاشیکاری 3 . محراب

  امامزاده ابراهیم

  این امامزاده تاریخی نیز در بخش کهک در روستای سیرو استان قم واقع شده است .

  امامزاده سلطان محمد شریف

  امامزاده سلطان محمد شریف سمت دروازه قلعه در محله‌ای که بنام اوست ‌مدفون است. وی از اولاد حضرت سید الساجدین امام ‌زین ‌العابدین‌ (ع‌) است و نسب شریف او از این قرار می‌باشد: سلطان محمد شریف‌بن علی بن محمد بن حمزه بن احمد بن محمد بن اسماعیل بن محمد بن عبدالله الباهر بن امام زین‌ العابدین و عبدالله باهر با حضرت باقر(ع) از یک مادر بودند که فاطمه ‌دختر حضرت مجتبی(ع) باشد و او را باهر گویند به جهت نیکویی صورت او و کنیه‌ سلطان محمد شریف ابوالفضل می‌باشد و پدرش و دو جد او که یکی حمزه بن ‌احمد و دیگری محمد بن حمزه باشد.

  امامزاده سلیمان

  این ارامگاه در دو کیلومتری شمال روستای صرم واقع شده است . نقشه بنا از خارج ، برج مانند است که بعدا رواقی بدان افزوده اند . بنا از داخل چهار ضلعی با جدار سفید کاری شده است . در ضلع شرقی بقعه ، دو لوح قبر کوچک نصب شده است که در حاشیه هر دو کتیبه ای به خط ثلث در متن ان به خط نستعلیق ، اسامی متوفیان و تاریخ 970و 989 ه.ق حجاری شده است . در مدخل بقعه ، یک کاشی خشتی بزرگ نخودی رنگ بر دیوار نصب شده است که بر روی ان به خط ثلث برجسته ، اسامی محمد و علی به طور تکراری خوانده می شود . به نظر می رسد بنای اولیه امامزاده به دوره ایلخانی مربوط باشد .

  امامزاده سید علی

  در حاشیه شرقی شهر قم گنبد و بارگاهی واقع شده که منسوب به یکی از نوادگان قمربنی هاشم (ع) است. بنا به تحقیق یکی از نویسندگان ، سلسله نسب ایشان چنین است: "علی فرزند ابراهیم فرزند ابوجعفر حسن فرزند عبیدالله فرزند حضرت ابوالفضل العباس (ع)". امامزاده سید علی از سخاوتمندان بنی هاشم بود و به جلالت قدر و عظمت منزلت شهرت داشت. این بنا دارای بقعه ، گنبد ، رواق ، ایوان ، صحن ، اب انبار و الحاقات دیگر است .

  دفتر ایت الله العظمی سبحانی

  دفتر ایت ا... العظمی سبحانی

  امامزاده شاه احمد

  امامزاده شاه احمد ، یکی دیگر از امامزاده های تاریخی استان است که همه ساله علاقمندان بیشماری برای زیارت این امامزاده به قم می ایند .

  دفتر مرحوم ایت الله العظمی محمد تقی بهجت فومنی

  دفترمرحوم ایت الله العظمی محمد تقی بهجت فومنی

  امامزاده شاه اسماعیل

  امامزاده شاهزاده اسماعیل از امامزاده هایی است که از قدیم الایام بقعه او مطاف اهالی این بلد است و کاشی که در سنه 661 هجری ساخته شده و روی ان ‌تصویر سه سوار است و دور ان اشعار و در موزه استانه محفوظ از ان جا اورده‌اند مضجع او در بالای قریه بیرقان که در شش فرسخی قم است میان کوه واقع است و ان امامزاده معروف است که از نتاج حضرت امام جعفر صادق‌ (ع‌) می‌باشد و ظاهرا نسب شریف او از این قرار است : " اسماعیل بن احمد بن الحسین الجذوعی ‌ابن احمد صاحب السجاده ابن حسن احمد بن علی العریضی ابن امام‌ جعفر صادق‌ (ع‌) ". و متصل به مرقد شریف او مرقد امامزاده محمد است که معروف است از احفاد حضرت امام موسی بن جعفر (ع‌) می‌باشد .

  دفتر ایت الله العظمی میرزا جواد تبریزی

  دفتر ایت ا... العظمی میرزا جواد تبریزی

  چهل اختران

  یکی دیگر از بقاع مطهره بقعه معروف به چهل اختران است . در بالای سر درب بقعه در کتیبه که به خط ثلث از گچ بیرون اورده شده نوشته است این مکان قبور جمعی ازسادات و امامزادگان در سنه 851 ان است ، ولی در سنه ‌953 شاه طهماسب صفوی سقفی بسیار مرتفع و بنایی عالی بر این قبور برپا نموده است . در بالای سر در بقعه از داخل این کتیبه را به خط ثلث از گچ بیرون اورده‌اند "قدصدر الحکم المطاع ببناا هذه العماره الشریفه عن اعلی حضرت سلطان سلاطین‌الزمان ابوالمظفر شاه طهماسب بهادر خان خلدالله ملکه و سلطانه و افاض علی‌العالمین بره و احسانه فی شهور سنه ثلث و خمسین و تسعماه" . بنا و معمار ان استاد سلطان قمی است که از مشاهیر معمارهای عهد صفویه است و نام او در ان مکان مضبوط است‌ .

  دفتر ایت الله العظمی سید علی حسینی سیستانی

  دفتر ایت الله العظمی سیستانی

  شاهزاده ابراهیم

  بقعه شاهزاده ابراهیم (ع) نزدیک امامزاده علی بن جعفر قرار دارد . این بقعه مدفن یکی از نوادگان امام هفتم و بنای کنونی ان متعلق به اوایل سده نهم ه.ق است .

  دفتر ایت الله العظمی نوری همدانی

  دفتر ایت الله نوری همدانی

  شاه حمزه(ع)

  مزار شاه حمزه که ان را متعلق به حمزه فرزند امام موسی کاظم (ع) می دانند بنای متعلق به نیمه نخست سده دهم ه.ق است و نزدیک میدان کهنه شهر قم قرار دارد . سبک بنای این مزار ، مشابه بنای حرم حضرت معصومه (س) با ابعاد کوچک است .
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب