بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  تاریخچۀ محلۀ الوندیه (۷)

  تاریخچۀ محلۀ الوندیه (۷)

  حمام قاضی

  در کتابچۀ نفوس قم در دورۀ ناصرالدین شاه (زیر چاپ) از این حمام این‌گونه یاد می‌کند: «حمام قاضی از بناهای قدیم و ملکی است. بانی او معلوم نیست.»

  مفلس قمی در باره‌اش چنین می‌گوید: «واقع است در محلۀ الوندیه. از بناهای قاضی سعید «قمّی» است. در سلطنت سلاطین صفویه بنا نموده است و دو باب است.» (مفلس قمی ، ج، 2، ص 324)

  جالب این است که کلمۀ «قمی» با تشدید ذکر شده است. چند روز پیش در مجلس ختمی یکی از روحانیان نیز با تشدید تلفظ کرد. معلوم می‌شود این تلفظ مسبوق به سابقه بوده است.

  به هر حال این حمام در کوچۀ شماره 10 چهارمردان بود و تا آن‌جا که یادم است تا دهۀ شصت پابرجا و فعال بود. این حمام خرده مالکان مشاعی فراوان به صورت نیم سیر و یک سیر و بیشتر و کم‌تر داشت. از جمله مادر بزرگ مرحومم حاجیه خانم معصومه دلشاد که مالک سهمی کوچک از آن با سند عادی بود و در حدود دهۀ شصت آن را فروخت. گویا یکی از مالکان عمده سهام مالکان خرد را خریداری کرد. 

  این حمام احتمالا در دهه هفتاد تخریب شد. جای این حمام اکنون دیوار کشی و تبدیل به پارکینگ موقت ماشین شده است و یحتمل در آینده تبدیل به هتل شود.!! از باب دیگر حمام بی اطلاعیم. اگر دوستان تصویری از آن دارند لطفا برای نشر به کانال بنیاد ارسال فرمایند.

  #سید_محسن_محسنی

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب