بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  توپوگرافی استان قم (۳)

  توپوگرافی استان قم (۳)

  🔹ارتفاعات مهم استان

  با توجه به وضعیت چینه‌شناسی قم، استان قم در خط القعر استان‌های مجاور واقع شده است که وجود ارتفاعات در قسمت جنوب و جنوب غربی باعث پیدایش آب و هوای نیمه مرطوب و کوهستانی و روستاهای سرسبز گشته است. از مهم‌ترین ارتفاعات استان می‌توان به کوه برف انبار، الوند وِشنَوِه، سلطان سعد شاه، سخت حصار، کوه آله، کوخ تخت سر حوض، کوه کلاه قاضی، کوه خضر، کوه دو برادران، کوه گلستانی و کوه آقا نظر اشاره کرد و کوه‌های دیگری هم در اطراف قم قرار گرفته‌اند که دارای ارتفاع چندانی نیستند و عبارت‌اند از: کوه تیره، کوه کرمجگان، کوه وشنوه و کوه فردو.

  🔹زیست بوم‌های نادر استان

  در حدود 407 گونه گیاهی در استان قم وجود دارد که 50 - 40 درصد این‌گونه‌ها را گیاهان دارویی تشکیل می‌دهد که از گونه‌های غالب آن می‌توان به کلاه میر حسن، خارشتر، گون، باریجه، بادام کوهی، گز و تاغ و ... اشاره کرد.

  وجود گونه‌های نادر جانوری نیز بر اهمیت حفاظت این مناطق افزوده است.

  حدوداً 14 تا 150 گونه پرنده در استان وجود دارد که بیشتر آنها مهاجرند که می‌توان به گونه‌هایی نظیر هوبره، کبک، تیهو، انواع مرغابی‌ها و غازها و ... اشاره کرد. هم‌چنین نزدیک به 30 گونه پستاندار در این مناطق وجود دارد که مهم‌ترین آنها را کل و بز، قوچ و میش، گراز، یوزپلنگ، روباه، تشی، شغال، گرگ، خوک وحشی، گورخر، جبیر و آهو تشکیل می‌دهند.

  از انواع خزندگان و دوزیستان موجود می‌توان به انواع مارها و سوسمارها و قورباغه‌ها و لاک‌پشت‌ها و بزمجه اشاره کرد. هم‌چنین انواع مورچه‌های کمیاب، موریانه، عنکبوت، رتیل و عقرب در این منطقه یافت می‌شود.

  🔹حسین صادقی

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب