بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  توپوگرافی استان قم (۵)

  توپوگرافی استان قم (۵)

  🔹رودخانه‌ها وسدها

  به دلیل ویژگی طبیعی، استان با کمبود منابع آب سطحی و زیرزمینی مواجه است.

  رود‌های این استان بیشتر از غرب به شرق و از جنوب به سمت شمال جریان دارند و مهم‌ترین آنها رود خانه‌های قمرود (اناربار) با طولی معادل 288 کیلومتر و قره‌چای جریان‌های دایمی و سطحی داشته که با احداث سد های پانزده خرداد و ساوه بر روی آنها در سالیان اخیر مهار شده‌اند. رودخانه بیدهند، قره سو، طغرود، امامزاده اسماعیل، کبار، ابرجس، دره باغ، رودخانه شورفشاپویه، رودخانه زواریان، رودخانه سولقان، رودخانه شور راهجرد، رودخانه شور قمرود، رودخانه سیاه آب آدران، رودخانه چای‌خر رود، رودخانه شاه چای به صورت فصلی جریان دارند و از رودهای فرعی استان به حساب می‌آیند که بخش عمده‌ای از آب مورد نیاز جهت تأمین آب شرب و کشاورزی از این طریق تأمین می‌شود.

  سه سد مخزنی امامزاده اسماعیل، سد کبار و سد سنجگان با هدف تأمین آب کشاورزی و تغذیه ی سفره‌های زیرزمینی نواحی اطراف احداث شده است. سد‌های انحرافی نسبتا مهمی نیز در سطح استان بر روی رودهای مختلف به منظور انحراف آب رود ها به کانال‌های آبیاری در زمین‌های کشاورزی زده شده است.

  سد کبار، از جمله آثار ثبتی میراث فرهنگی و گردشگری قم است و براساس شواهد، قدیمی‌ترین سد قوسی جهان محسوب می‌شود.

  یکی دیگر از سدهای مخزنی سد پانزده خرداد است. این سد، اگرچه در خارج از استان احداث شده اما هدف از ساخت آن تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز مردم قم بوده است.

  🔹آب‌های زیرزمینی

  از دیرباز مردم قم به احداث قنوات و چاه‌ها به علت وضعیت خاص اقلیمی شهرستان و آبیاری بخش عظیمی از مزارع به وسیله چاه‌ها و قنوات و چشمه‌سار‌ها توجه ویژه‌ای داشته‌اند.

  در حال حاضر از 720 حلقه چاه عمیق، 127 چاه نیمه عمیق، تعداد زیادی قنات و چندین دهنه چشمه در سطح شهرستان، آبی معادل 640 میلیون متر مکعب در سال استحصال می‌شود.

  🔹حسین صادقی

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب