بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  ثبت ملی خانه تاریخی آیت الله گلپایگانی و حاج مولوی قم

  پنجشنبه, 23 اسفند,1397

  ثبت ملی خانه تاریخی آیت الله گلپایگانی و حاج مولوی قم

  ثبت ملی خانه تاریخی آیت‌الله گلپایگانی و حاج مولوی قم - قمیاب


  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی استان قم با اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته ثبت سازمان میراث فرهنگی که با حضور کارشناسان، صاحب نظران و مسؤولان مربوطه برگزار شد سه اثر تاریخی قم واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شدند.

  وی ادامه داد: خانه حضرت آیت الله گلپایگانی (ره) در شهر قم، کوچه ۶ خیابان چهارمردان، واقع شده است. این اثر متعلق به اواخر دوره قاجار است که حدود ۸۰ سال در خدمت مقاصد دینی و بیت حضرت آیت الله گلپایگانی بوده است.

  یزدانی با بیان اینکه خانه­ آیت الله گلپایگانی جزءِ قدیمی‌ترین نواحی بافت تاریخی شهر قم و روبروی خانه تاریخی آیت الله بروجردی (ره) قرار دارد گفت: این خانه از معدود خانه‌های ارزشمند تاریخی باقی مانده در استان قم محسوب می‌شود که نمونه کاملی از معماری سنتی ایران می‌باشد. تزئینات آجری و کاشی‌های لعاب دار رخ بام‌ها از ویژگی‌های خاص معماری بنا به حساب می‌آید.

  او افزود: خانه ملاحسین مولوی از مداحان مشهور شهر قم که متعلق به دوره قاجار و در کوچه ۱۸ خیابان عمار یاسر قرار دارد اثر دیگری بود که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

  مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: اصلی‌ترین مصالح ساختمانی خانه ملاحسین خشت است که تمام دیوار‌های باربر و پوشش سقف‌ها در طبقه اول از خشت ساخته شده و از چوب برای پوشش سقف اتاق‌ها و ساخت درب و پنجره‌ها استفاده شده است.

  یزدانی با بیان اینکه قلعه سزاوار اثر دیگری است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید گفت: قلعه سزاوار در شهر قم و در بلوار پیامبر اعظم و در نزدیکی آب انبار تاریخی از جمله آثار معدود تاریخی به جا مانده در محدود شهری قم است که به نسبت سالم مانده است.

  او تصریح کرد: عمده‌ترین مصالح بکار رفته در بنا خشت خامِ، سنگ لاشه، چوب و گچ، ملات و اندود گل و کاهگل است و از سنگ به عنوان شالوده ساختمان استفاده شده است.

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب