بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  شهر هوشمند، یک امر ضروری برای شهروندان

  شهر هوشمند، یک امر ضروری برای شهروندان

  شهر هوشمند، یک امر ضروری برای شهروندان

  شهر هوشمند دیگر یک رویای خیالی و دور از ذهن تصور نمی‌شود، بلکه این ایده امروز به قابلیت اجرایی رسیده و راهکار‌های نوآورانه بسیاری را شامل می‌شود. امروزه با پیدایش فناوری‌های جدیدی مانند اینترنت اشیا (IOT) و شبکه‌های ارتباطی و متمرکز شهری ایده‌های داده شده در زمینه شهر هوشمند به مرحله اجرایی رسیده و ساز و کار‌های مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. با توجه به پیشرفت روزافزون فناوری در عصر حاضر ایجاد زیرساخت‌های لازم برای داشتن یک شهر هوشمند امری ضروری برای شهروندان عصر اطلاعات محسوب می‌شود.

   

  شهرهوشمند

  یکی از سوالات بنیادین در همین رابطه این پرسش می‌باشد که اساسا شهر هوشمند چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مقوله شهر هوشمند در واقع یک زیرساخت بنیادین متشکل از داده‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات یا همان ICT می‌باشد که به منظور رفع چالش‌های بزرگ شهری و پردازش اطلاعات بخش‌های مختلف درگیر در اداره و برنامه ریزی شهری به کار گرفته می‌شود. در سیستم مدیریت یک شهر هوشمند، با بهره بردن از اینترنت اشیا، اینترنت، انتقال داده بی سیم و پردازش در فضای ابری می‌توان اطلاعات دریافت شده از بخش‌های مختلف یک شهر را دریافت نموده و پس از تحلیل و بررسی داده‌های ضروری، تصمیم گیری‌های اساسی را به دست مدیران و مسئولان شهری رساند.

  در واقع شهر هوشمند یک ابزار کمکی برای ارایه برنامه‌ای جامع و مدون در جهت اداره بهتر شهری و نظم دادن به برنامه‌های اجرا شده در این زمینه می‌باشد. در این مبحث برنامه‌های بسیاری با پروژه شهر هوشمند قابلیت همکاری داشته که از آن‌ها می‌توان به کنترل ترافیک شهری، خدمات نظافتی و تاسیساتی در سطح شهر، مدیریت سیستم توزیع برق، آب آشامیدنی و .... اشاره کرد.

  گردشگری هوشمند

  گردشگری هوشمند یکی از زیر مجموعه‌های مهم در مقوله شهر هوشمند محسوب می‌شود که به طوری کلی این عبارت مفهومی جامعی داشته می‌باشد که به توضیح آن خواهیم پرداخت. گردشگری هوشمند در واقع مجموعه‌ای از زیر ساخت‌ها و اقدامات لازم در زمینه به روز رسانی سیستم‌های شهری در جهت ارایه کمک‌های هدفمند به گردشگران و برآورده کردن نیاز آن‌ها از طریق اپ‌های هوشمند موبایلی و سیستم‌های تعبیه شده در فضای شهری می‌باشد.

  نقش شهرداری و خدمات رسانی در زمینه شهر هوشمند 

  همان طور که در بخش اول اشاره شد یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک شهر هوشمند راهکار‌های جدید و آینده‌نگرانه در حوزه خدمات شهری می‌باشد. در واقع نقش شهرداری‌ها در استفاده از سیستم‌های جدید پردازش اطلاعات شهری بسیار پررنگ بوده و تاثیر به سزایی در پردازش بهتر خدمات مربوط به شهرداری مانند تفکیک زباله، جمع آوری ضایعات، مدیریت ترافیک شهری و برنامه ریزی دقیق برای خدمات آتی دارا می‌باشد. 

  اهمیت فناوری اطلاعات در توسعه شهر هوشمند و نقش اپلیکشن‌ها در توسعه شهر هوشمند 

  در مبحث شهر هوشمند دو موضوع بسیار مهم می‌باشد، یکی اقدامات اجرایی مسوولین شهری در تامین زیرساخت‌های لازم شهر هوشمند و دیگری نیز آموزش مردم برای استفاده از مزایای شهر هوشمند می‌باشد. برای مثال یکی از موضوعات مهم در شهر هوشمند ارایه خدمات اجتماعی و اداری هوشمند به شهروندان می‌باشد. در این زمینه می‌توان با ارایه اپلیکیشن‌های موبایلی برای استفاده عمومی مردم نقش موثری در کاهش هزینه اداره جات و همچنین تسریع فرایند‌های اداری برای شهروندان داشت.

   

   

  منابع:

  1.    https://www.boulderai.com/smart-city-applications-solutions/?gclid=Cj0KCQjw753rBRCVARIsANe3o47XHgocRl-uC2j2mzBhfx12GYCq-DNLGvg22o2a47d7Rg-52fsg-gIaAuJgEALw_wcB
  2.    https://icma.org/2019-prediction-disaster-recovery-and-resilience?gclid=Cj0KCQjw753rBRCVARIsANe3o46n8zatzq-BUFvLB112MCH7Rv77XlJEyPBThBbl7FoOS1d4MluKTwgaAn71EALw_wcB
  3.    https://www.smartrecovery.org/?gclid=Cj0KCQjw753rBRCVARIsANe3o46ARS97XPmwK2CHYCZiunJd1kO26TiXCHaV2dSff3-Gg_yVg46v1yYaAvVYEALw_wcB

   

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب