بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  صد شی تاریخی در قم مستندسازی شد

  چهار شنبه, 05 دی,1397

  صد شی تاریخی در قم مستندسازی شد

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با بیان اینکه مستندسازی یک هزار اشیای تاریخی در سال 97 برای استان قم هدف گذای شده است گفت: تا کنون صد شی تاریخی در قم مستندسازی شده است.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی روز سه شنبه در نشست خبری که در جمع اصحاب رسانه در هتل خورشید قم برگزار شد، اظهار کرد: وظیفه مهم میراث فرهنگی حراست از آثار کهن است که در این راستا تا کنون پنجاه آثار تاریخی مرمت شده است.

  او ادامه داد: ثبت آثار منقول در فهرست میراث فرهنگی سه مورد هدف گذاری شده بود که 33 مورد ثبت شده است ضمن اینکه برای ثبت آثار غیرمنقول پنج مورد هدف گذاری شده است که تا کنون یازده مورد به ثبت رسیده است.

  او گفت: تعهد میراث فرهنگی قم ثبت دو اثر طبیعی بود که تا کنون یازده اثر ثبت شده است ضمن اینکه بیش از ده برابر تعهد استان، آثار تاریخی قم تعیین حریم شده است.

  او با اشاره به اینکه حدود 315 هکتار حریم بافت تاریخی در استان وجود دارد گفت: دستگاه های مختلفی در بخش بافت های تاریخی فعالیت انجام می دهند.

  او خاطر نشان کرد: هماهنگی های متعددی میان دستگاه های مختلف استان ایجاد شده است و حداکثر تا پایان امسال ضوابط بافت های تاریخی استان تعیین و اجرایی می شود.

  او از احیای پانزده رشته صنایع دستی در قم خبر داد و گفت: صنایع دستی در سال های اخیر مورد غفلت قرار گرفته به گونه که برخی رشته های صنایع دستی در معرض انقراض بودند که احیای این رشته های صنایع دستی در دستور کار قرار گرفت و بیش از دویست هنرآموز در رشته های مختلف آموزش دیده شد.

  او ادامه داد: سهم استان قم برای ایجاد و راه اندازی بازارچه های دائمی صنایع دستی یک بازارچه بوده است که با توجه به زائرپذیر بودن استان، در تلاش هستیم تا تعداد بازارچه های صنایع دستی استان به چهار بازارچه افزایش یابد.

  او بیان داشت: تا کنون طراحی یکی از این بازارچه ها تکمیل و به شورای شهر برای بررسی ارسال شده است.

  یزدانی با بیان اینکه استان قم رتبه اول میراث فرهنگی در معرفی تسهیلات بانکی در کشور را کسب کرده است اظهار داشت: تا کنون بیش از صد تن برای دریافت تسهیلات رونق تولید در قم ثبت نام کردند که تا کنون 44 تن با مبلغ 915 میلیارد ریال به بانک ها معرفی شده است ضمن اینکه هشت‌صد میلیارد ریال پرونده آماده ارجاع به بانک ها در حوزه میراث داریم.

  او ادامه داد: 46 میلیارد ریال تسهیلات در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری تا کنون پرداخت شده است.

  مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: امیدواریم تا پایان سال نه‌صد میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک ها در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی در قم پرداخت شود ضمن اینکه سخت گیری بانک ها در زمینه تضمین و فاکتورهای مالیاتی و همچنین عدم پیگیری از طریق درخواست کنندگان تسهیلات از عوامل مهم کندی در پرداخت تسهیلات رونقت ولید در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی است.

  او ادامه داد: در سال جاری یک واحد بوم گردی در قم افتتاح و سه واحد در حال افتتاح است که با افتتاح این آنها تعداد واحدهای بوم گردی استان تا پایان امسال به چهار واحد افزایش می یابد.

  مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، از ایجاد دو هزار و صد شغل در حوزه های سه گانه صنایع دستی در استان قم طی سال جاری خبر داد.

  او با اشاره به ارزش صادرات صنایع دستی استان گفت: ارزش صادرات صنایع دستی یک میلیون و 29 هزار دلار بوده که تا کنون هفت‌صد هزار دلار آن محقق شده است.

  یزدانی بر معرفی ظرفیت های تاریخی و کردشگری قم تاکید کرد و گفت: برای اولین بار دوازده تور اپراتور اروپایی مقصد اول خود را قم قرار داده اند که پس از ورود به ایران، از قم بازدید کرده اند.

  مدیرکل میراث فرهنگی قم ابراز کرد: بسیاری از جاذبه های طبیعی استان ظرفیت معرفی در سطح ملی دارند که تعداد زیادی از این جاذبه های طبیعی فاقد هرگونه زیرساخت گردشگری است.

  او با اشاره به گنبد نمکی قم جهت ثبت در آثار ملی گفت: ثبت آثار طبیعی نیازمند پیگیری های بسیار است که ثبت این آثار می تواند موجب شناساندن منابع طبیعی استان در سطح کشور و جذب گردشگران به قم را فراهم آورد.

  در ادامه دبیر انجمن هتلداران با اشاره به پذیرش زایران در قم گفت: از ماه رمضان تا کنون هشتاد درصد تخت هتل های قم اشغال بوده است که پانزده هزار در هتل ها و مهمانپذیرها و و بیست هزار در منازل استیجاری اسکان داشته اند.

  احمد فلاحیان ادامه داد: چهل هزار زائر پاکستانی در ایام اربعین در قم ورود پیدا کردند ضمن اینکه در تابستان امسال نیز پنج میلیون عراقی وارد ایران شدند که هفتاد درصد به قم مراجعه کرده‌اند.

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب