بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب قم آغاز شد

  یکشنبه, 09 دی,1397

  فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب قمآغاز شد

  فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب - قمیاب

  مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: فاز اول مرمت کارونسرای طرلاب در بخش سلفچگان استان قم آغاز شد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی این استان گفت: در راستای اجرای مرمت ابنیه تاریخی استان قم، فاز اول مرمت کاروانسرای طرلاب با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون ریال از محل اعتبارت ملی آغاز شد.

  مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: این کاروانسرا نیاز به تعمیرات اساسی دارد زیرا تاکنون هیچ گونه رسیدگی به آن نشده است و اگر فاز اول مرمت آن را آغاز نمی‌کردیم، بیم نابودی و تخریب آن وجود داشت.

  یزدانی با اشاره به شروع مرمت اضطراری این بنا افزود: این عملیات شامل آواربرداری، پایه چینی سنگی و آجری، اجرای طاق لاپوش و ضربی، بندکشی و همچنین عملیات اجرایی بام: شامل سبک سازی، دوغاب ریزی، پالانه، صندوقه، پوکه ریزی و شیب بندی، غوره گل و کاهگل از دیگر بخش‌های مرمت این بنای شاخص تاریخی است.

  او گفت: بنای اصلی کاروانسرای طرلاب متعلق به دوران سلجوقیان و بخشی الحاقی آن مربوط به دوره قاجاریه است که این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۶۳۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  مدیرکل میراث فرهنگی قم اظهار امیدواری کرد که که بتوانیم شأن اینگونه آثار فاخر و ارزشمند که سالها مهجور و متروک مانده اند را حفظ کنیم.

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب