بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  قم شهر ملی انگشتر

  قم شهر ملی انگشتر

  همیشه به خاطر دارم زمانی که به عنوان همکار عامل توسعه در خوشه مبلمان استان قم فعالیت می کردم. (همه می دانیم که قم با وجود بیش از 2000 کارگاه تولید مبلمان یکی از مراکز مهم تولید مبلمان کشور به حساب می آید.) در آن زمان ما فعالیت های مختلفی جهت توسعه آن خوشه انجام میدادیم. ولی خبری به ما رسید که خستگی تمام کار را در بدن ما گذاشت. ثبت شهر ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت. البته منظور من این نیست که این شهر نباید به عنوان شهر ملی انتخاب می شود ولی با توانمندی که از خودمان سراغ داشتیم می توانستیم این افتخار را نصیب خودمان کنیم.

  زمان گذشت و ما پروژه توسعه خوشه انگشتر استان قم را شروع کرده و فعالیت های مختلفی جهت توسعه این خوشه انجام دادیم ولی آن اتفاق را هرگز فراموش نکرده بودم. به همین خاطر ثبت قم به عنوان شهر ملی انگشتر را در سال دوم توسعه خوشه در دستور کار قرار دادیم. ابتدا روند کار را از سازمان میراث فرهنگی استان قم پیگیری کردم و پس از آن با وزارت میراث فرهنگی جهت انجام فرآیند کاری مربوطه ارتباط برقرار کردم.

   

  نکات ثبت شهر ملی صنایع دستی

  در طی این مسیر بیشتر با ثبت شهر و روستای ملی آشنا شده و نکات خوبی را فرا گرفتم.

  • ابتدا این که وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، هر شهر و یا روستایی را به عنوان شهر ملی مهمترین صنایع دستی آنجا نامگذاری می نماید. البته درخواست نام آن صنایع دستی به عهده خود آن شهر یا روستا می باشد.
  • دوم اینکه انتخاب یک شهر به عنوان شهر ملی یک صنایع دستی مانع انتخاب سایر شهرها به عنوان همان نام نخواهد شد. به عنوان مثال ما چند شهر ملی سفال و سرامیک در ایران داریم.
  • و همچنین ارسال درخواست و مدارک مربوطه باید از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آن استان صورت گیرد.
  • ثبت شهر ملی نیاز به تکمیل پرونده مدارک مربوطه به همراه تصاویر و فیلم های مربوط به آن صنایع دستی و همچنین تهیه توصیه نامه از مدیران شهر می باشد. در ادامه بیشتر در مورد این مدارک توضیح می دهم.
  • در آخر نیاز است بازدیدهایی از شهر و روستای مورد نظر صورت گیرد.

   

  قم شهر ملی انگشتر

  ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر

  با توجه به این که حدود نیمی از هنرمندان قمی انگشتر ساز می باشند و انگشتر قم جایگاه ویژه ای در صنایع دستی استان دارد. امکان انجام این کار برای ما فراهم شد. به همین جهت با جمع آوری اطلاعات شروع به تهیه پرونده درخواست ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر کردیم. این مدارک شامل تکمیل فرم های اطلاعاتی بود که از طرف خود وزارت میراث فرهنگی برای ما ارسال شد و همچنین تهیه عکس ها و ویدیوهای با کیفیت از هنرمندان انگشترساز، مراحل تولید انگشتر و انگشترهای ساخته شده بود. این مدارک را با کمک میراث فرهنگی جمع آوری کردیم.

  توصیه نامه شهر ملی انگشتر

  مدرک مهم دیگری که برای ثبت شهر ملی انگشتر به آن احتیاج داشتیم توصیه نامه از مدیران ارشد شهر بود. در این توصیه نامه هر مدیر از جایگاه قانونی خودش پیشنهاد ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر را به دبیرخانه مربوطه اعلام می نمود. این قسمت از کار خیلی مهم بود. با کمک سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و شرکت شهرک های صنعتی قم شروع کردیم به جمع آوری توصیه نامه از مدیران استان. خداوکیلی همراهی خیلی خوبی با این کار داشتند و ما تونستیم از 7 شخصیت و مدیر مهم شهر توصیه نامه بگیریم که عبارتند از:

  • حجت السلام و المسلمین ذوالنوری نماینده مردم شریف قم در مجلس شورای اسلامی
  • جناب سرمست استاندار قم
  • جناب حیدری فرماندار قم
  • جناب سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم
  • جناب یزدانی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم
  • جناب شعاعی مدیرعامل شرکت شهرک­های صنعتی قم
  • جناب آوری فرد مدیرکل اداره کل استاندارد قم
  • جناب خاکی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم

  پس از ارسال تمام مدارک و توصیه نامه های مربوطه به وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار شد که در روز دوشنبه مورخ 1399/04/30 شورای راهبری انتخاب شهر و روستای ملی در عمارت کوشک تهران با حضور معاون صنایع دستی وزارت خانه سرکار خانم محمودیان برگزار شود. به خاطر محدودیت بیماری کرونا فقط تعداد معدودی از سازمان های استان می توانستند در این جلسه حضور داشته باشند

   

  جلسه انتخاب شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر

  با اعلام زمان برگزاری جلسه فشار کار بیشتر شد. با پیگیری جناب دکتر یزدانی مدیرکل محترم سازمان میراث فرهنگی قم و معاونت صنایع دستی ایشان جناب مهندس نصر قرار شد در این جلسه استاندار محترم قم و معاون محترم شهردار قم حضور داشته و اعلام حمایت خود را از انتخاب شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر اعلام نمایند.

  این جلسه حدود ساعت 12:30 دوشنبه با حضور معاونت محترم صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی سرکار خانم محمودیان و استاندار قم جناب دکترسرمست، معاون محترم شهردار قم جناب حسام نژاد ، مدیر محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم جناب یزدانی و عامل توسعه خوشه انگشتر قم برگزار شد.

  در ابتدا دکتر یزدانی ضمن تشکر از برگزاری این جلسه درخواست ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر را بیان نموده و توضیحات مربوطه را ارائه داد. در ادامه جلسه استاندار قم ضمن تشریح موقعیت فرهنگی و مذهبی شهر از همراستا بودن انگشتر قم با این موقعیت حمایت همه جانبه جهت توسعه این هنر و پیگیری جهت ثبت قم به عنوان شهر جهانی انگشتر را اعلام نمود.

  در ادامه سرکار خانم محمودیان معاون محترم وزیر با ابراز خرسندی از دریافت اولین درخواست ثبت شهر ملی از استان قم راهنمایی های ارزنده ای را در زمینه تقویت هنر انگشترسازی قم ارائه کردند که مهمترین آن ها عبارتند از:

  • ساخت و نصب نمادهای شهری بیشتر از انگشتر در سطح شهر
  • پخش برنامه های مرتبط با آن در صدا و سیمای استان
  • تهیه بروشور، کلیپ، کاتالوگ فاخر به سه زبان برای انگشتر قم
  • اختصاص مکان جهت احداث گالری برای انگشتر قم
  • اختصاص یک بازارچه تخصصی به انگشتر قم

  پس از بیان این موارد جلسه خاتمه پیدا کرد.

   

  دستاوردهای ثبت قم به عنوان شهر ملی انگشتر

  در تمام مدتی که پیگیری انجام امور بودم خیلی با یک سوال مواجه شدم، حتی از سوی هنرمندان انگشترساز (البته نه از سوی مدیرانی که توصیه نامه از ایشان گرفتیم و آن ها واقعاً همراه بودند) و آن سوال این بود

   

  شهر ملی انگشتر به چه دردی می خورد؟؟؟!!!

  شاید اول یکم از این سوال ناراحت بشم و خستگی این همه دوندگی به تن آدم بمونه. به هر حال شما به این فکر کنید که بخواهند عنوان افتخاری به شما بدهند و شما بگید به چه درد من می خورد. چه حالی به طرف مقابل دست خواهد داد.

  اما به هر حال حق می دهم که دوستان بخواهند فواید ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر را بدانند پس من تعدادی از این فواید را که طی این مدت به آن ها رسیدم خدمتتان عرض می کنم.

  • معرفی بیشتر انگشتر قم و هنرمندان آن
  • برندسازی انگشتر قم در سطح ملی
  • اشتغال زایی و افزایش رونق اقتصادی به جهت تقویت برند انگشتر قم و تبلیغات حاصله از این ثبت
  • جذب منابع ملی مصوب آینده جهت توسعه شهرهای ملی
  • زمینه سازی ثبت جهانی انگشتر و برندسازی بین المللی آن

  امیدوارم با این اقدام گام مؤثری برای توسعه و پیشرفت این هنر فاخر و ارزشمند برداشته باشیم.

   

  پس اگر از این به بعد کسی این سوالات را از شما پرسید این جواب ها را می توانید بدهید

  چرا قم شهر ملی انگشتر است؟

  شهر قم با وجود 1000 کارگاه تولید انگشتر و 1200 نفر هنرمند انگشتر ساز به عنوان قطب تولید انگشتر دست ساز کشور می باشد و از سوی وزات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان شهر ملی انگشتر انتخاب شد.

   

  فواید ثبت شهر قم به عنوان شهر ملی انگشتر چیست؟

  معرفی بیشتر انگشتر قم و هنرمندان آن

  برندسازی انگشتر قم در سطح ملی

  اشتغال زایی و افزایش رونق اقتصادی به جهت تقویت برند انگشتر قم و تبلیغات حاصله از این ثبت

  جذب منابع ملی مصوب آینده جهت توسعه شهرهای ملی

  زمینه سازی ثبت جهانی انگشتر و برندسازی بین المللی آن

   

  مشهد شهر ملی چیست؟

  مشهد به عنوان شهر ملی و بین المللی گوهرسنگ ها به ثبت رسیده است.

   

   

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب