بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  مدینه‌فاضله هوشمند

  مدینه‌فاضله هوشمند

  مدینه‌فاضله هوشمند

  این روزها و ماه‌ها احتمالاً زیاد عبارت شهر هوشمند به گوش شما خورده، چه در غالب کنفرانس، همایش، نشست خبری و یا نمایشگاه‌های متعدد و مختلف، ولی به‌راستی این عبارت معنی و کاربرد آن به چه شکلی هست، و قرار هست در زندگی شهری و یا حتی روستایی ما چه نقشی ایفا کند.

  همان‌طور که از این عبارت مشخص است، آیا قرار هست فقط شهرها هوشمند شوند، یا شامل روستاها هم می‌شوند، یا باید صبر کنیم تا چند سال دیگر پروژه‌ی روستای هوشمند شروع شود! شاید هم روستای هوشمند مانند شهر هوشمند طرفدار و خواستگاهی ندارد.

  در حال حاضر بیشترین نهادی که در پی اجرایی شدن، و مطرح‌شدن شهر هوشمند هست شهرداری‌های کلان‌شهرها به‌ویژه پایتخت است.سازمان فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات و شرکت‌های خصوصی از دیگر بازیگران این موضوع هستند.ولی سؤال اساسی این است که متولی قانونی هوشمند سازی کدام نهاد و یا ارگان است، آیا قرار هست در مسئله هوشمند‌سازی ساختارهای شهری هم موازی کاری صورت گیرد و مردم را سردرگم کند.

  شهرهوشمند چیست؟

  مطمئناً این سؤال ذهن شمارا درگیر کرده واقعاً مفهوم شهر هوشمند چیست؟قرار است چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کند؟ و شامل چه ابعادی می‌شود؟ و سؤالی که از همه مهم‌تر است،سازمان‌ها و وزارت خانه‌ها در چه حوزه‌هایی قصد هوشمندسازی دارند؟ آیا قرار هست هوشمند شدن به این ختم شود که دوربین‌هایی در سطح شهر نصب کنیم و وضعیت پوشش افراد را نظارت نموده،و در صورت مشاهده تخلف! به‌صورت هوشمند به رانندگان پیامک احضار با قرار وقت قبلی ارسال نماییم!

  به‌راستی چرا ابزارهای هوشمندی که برای شناسایی پوشش افراد در خودرو استفاده‌شده،جهت شناسایی سارقان تابه‌حال استفاده‌نشده است؟ آیا قرار است از این هوشمند‌سازی جهت نظارت و کنترل بیشتر دولت‌ها بر مردم استفاده شود و یا قرار هست خدمتی جهت بهبود و ارتقا زندگی مردم ارائه شود؟

  شهر دیجیتال

  درواقع شهر هوشمند نسخه ارتقا یافته و شاید گفت نسخه هوشمند شده همان شهردیجیتال یک دهه اخیر است.حتماً سریال «بدون شرح» با بازی فتحعلی اویسی که در سال 1380 روی آنتن شبکه سه سیما رفت و با تکیه‌کلام اویسی "دیجیتالم کجا بود؟" را به خاطر دارید. در آغاز دهه 80 و بالطبع در دولت آقای خاتمی با شروع تب کامپیوتر و آغاز فراگیر شدن آن بین مردم و همچنین ادارات و سازمان‌ها، بودجه‌های هنگفتی جهت مکانیزه و اتوماسیونی کردن فرایندهای اداری آغاز شد، و همچنین پرتال‌ها و اتوماسیون‌های میلیونی و میلیاردی ساخته شد،ولی آیا استفاده هم شد؟ آیا کمکی به ارتقا زندگی مردم کرد.

   

  نوع جنس مدینه فاضله هوشمند

  به‌راستی ماهیت هوشمند سازی شهرها به چه صورتی است،آیا هوشمند سازی نیازمند سخت‌افزار‌ها و زیرساخت هوشمند است؟ آیا  به شکل وب‌سایت و اپلیکشن‌های نرم‌افزاری هوشمند است؟ آیا از جنس مصوبه و قانون و تبصره است؟ آیا از جنس آموزش است؟و یا  از جنس فرهنگ است؟

   

  حسن عبیات،مدیر سامانه قمیاب

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب