بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  مسئولان، هنرمندان صنایع دستی را نادیده نگیرند

  #زینب_سامعی، هنرمند نگارگری قم

  مسئولان، هنرمندان صنایع دستی را نادیده نگیرند

  هیچ کس از آمال وآرزوهای دختر هشت ساله خانواده سامعی خبرنداشت وقتی که با حسرت تمام به جلد قران مادر بزرگ که طرحی از گل ومرغ میناتوری بود خیره می شد وبدور از چشم بزرگ ترها تلا ش می کرد تا با مداد رنگی های تیز کرده اش طرحی به همان زیبایی بکشد که ممکن نبود، ولی امروز گُرد آفرید عالم هنر با تلاش و پشت کاری که به خرج داده یکی از نگارگران ماهر شهر ماست این سرگذشت کوتاهی بود ازبانوی جوان وهنرمند زینب سامعی، برای آشنایی بیشتر ما همراه شوید:

  درابتدا بطور خلاصه خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید ؟
  زینب سامعی هستم ، داخل پرانتز نام هنری ام گُرد آفرید است همان زن معرف شاهنامه ، متولد اول مهر 1362خوروبیابانک(استان اصفهان) از نوادگان شاعر و هنرمند خوشنویس (شکسته نستعلیق)اواسط دوره قاجاربنیان گذار ادبیات انتقادی دوران معاصر ایران ابوالحسن یغمای جندقی(1196-1276ق)، ارشد صنایع دستی فرش ، نگارگر (تخصص در گل و مرغ و جلدهای لاکی ) ارشد صنایع دستی فرش هستم همچنین عضو انجمن نگارگران ایران هستم.  چه شد که رشته نگارگری را در بین همه هنرها انتخاب کردید؟
  داستانش این است که وقتی کوچک بودم مادربزرگ قرآنی داشت که طرح روی جلد آن گل و مرغ بود که به آن علاقه داشتم وبه دور از چشم مادر بزرگ برمی داشتم واز روی طرح آن با مداد رنگی نقاشی می کردم خیلی سعی می کردم به همان زیبایی طرح وعکس جلد بکشم ولی ممکن نبود تا اینکه در دوره دبیرستان علی رغم میل پدرم ،رشته صنایع دستی را انتخاب کردم به این امید که میناتوری را ادامه دهم ، بلاخره من در هنرستان نور قم که در یزدان شهر واقع است رشته صنایع دستی را ادامه دادم وبعد از آن نیز به دانشگاه رفتم ، بخاطر همین پدرم تا مدتها بود که از انتخابم ناراحت بود.

  هنوزم ناراحت است ؟
  خیر، پدرم سال اول گمان می گرد اگر با سختی های این رشته مواجه شوم پشیمان خواهم شد وادامه نمی دهم، اما من با پشتکار ادامه دادم والان خوشبختانه پدرم خیلی خوب تشویقم می کند واز کارهایم خیلی راضی است .

  از هنر نگارگری بگوید واینکه چه تفاوت هایی بین این دواصطلاح نگارگری و میناتور وجود دارد ؟
  نگارگری به همان هنر نقاشی می گویند که به چهار نوع تقسیم می شود تذهیب :که کاربردش حاشیه قران های نفیس وتزئین خط ها وجود دارد
  تشعیر: که تصویر گری داستان حیوانات جنگل است که انسان در آن نقش ندارد
  گل ومرغ :که همان گل و پرنده است ودرنگارگری سمبل عشق محسوب می شود که تصویرش گویایی نوعی مناجات بین گل و پرنده است.
  شاخه چهارم تصویر گری نقاشی ایرانی است که کاربردش در تصویر گری داستان های قرآنی ، لیلی ومجنون ویا شعر شاعرانی مانند مولانا وحافظ دیده می شود .
  واما درباره اصطلاح مینیا تور ونگارگری در اصل هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد مینیاتوریک واژه بیگانه است که به معنی ریزکشی است، نقاشی کوچک که همان نگاری است وتفاوتی بیین این دو نیست ما هم هردو را به کار می بریم هرچند که تاکید می کنند درستش نگارگری است .

   

  نزد چه اساتید دوره نگار گری را گذرانده اید؟
  استاد پرفسور جمالپور واستاد آقا میری ، جالب است بدانید که من وقتی در کتاب های درسی رشته ام اسامی این اساتید را می دیدم با خودم می گفتم خدایا می شود روزی من این اساتید را از نزدیک ببینم . خوشبختانه سال 1383همه چیز دست به دست هم داد ومن توانستم در تهران شاگرد این اساتید بزرگ شوم.می دانید که در نگارگری رابطه بین استاد وشاگرد رابطه مراد و مریدی است ویک شاگرد تا اخر عمر شاگرد است واستاد هم تا اخر عمر استاد می ماند ومن خوشحال هستم که نزد چنین اساتید بزرگی شاگردی می کنم. بزرگترین ضربه زندگیم این بود که استادم پرفسور جمالپور سکته کردن واقعا برای من ودیگر شاگردان خیلی سنگین است که استاد ما دوره سخت بیماری را می گذراند.

  برمی گردیم به سوالات تخصصی نگارگری از گل و مرغ بگویید که هنر تخصصی شماست ؟
  گل ومرغ همان سمبل عشق است بزرگان این هنر معتقد هستند که درافرینش این هستی یک عشقی وجود دارد یعنی همه چیز با راز و نیاز است ، بخاطر همین درمعنا وعرفان کسی که بتواند این عشق راد درک کند آن معنا وصورت باطنی را درک کند می تواند خلق کند یعنی خودش ان عشقی را که دارد به تصویر بکشد از نظر استاد جمالپور معتقدهستند خانم چون وظیفه آفرینش به عهده ان هاست در به تصویر کشیدن این عشق موفق ترهستند، اما کاری من شروع کردم سعی دارم گل و مرغ را با همان سبک رئال به سمت سه بعدی ببرم وقتی من این تخصص را انتخاب کردم استاد جمالپور خیلی تشویق کردند امیدوارم موفق بشم وبتوانم این سبک را وارد نگارگری کنم.

   

  نگارگری هم مثل دیگر هنرهای سبک های خاصی دارد؟ سبک ها را تشریح کنید واینکه بفرمایید شما چه سبکی را ادامه می دهید ؟
  در نگارگری سبک های مختلفی هست بسته به اینکه هنرمندان کدام شهر آغاز گرش بوده اند. مثل مکتب تبریز ، شیراز ، جلایر ، هرات که کمال الدین بهزاد به مکتب (هرات2 ) مشهور هستند وهمچنین مکتب قاجار که من همین مکتب را ادامه می دهم توضیح بیشتر اینکه مکتب نقاشی قاجار در دوره زند شروع شد و تا دورهٔ قاجار و کمی پس از آن امتداد یافت. این شیوه به عنوان سبکی منسجم و مکتبی متشکل در نقاشی ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که همهٔ ویژگی‌های موضوعی و کاربردی یک مکتب نقاشی را دارد. این شیوه بیشتر از تلفیق ویژگی‌های هنر نقاشی سنتی ایرانی با عناصر و شیوه‌های از نقاشی اروپایی شکل گرفت. هرچند آثاری نزدیک به این شیوه از دوره صفوی در ایران تاحدی مرسوم بود و «فرنگی سازی» نامیده می‌شد، اما ابتدا در دوره زند و در ادامه آن در دوره قاجار شکل مشخص خود را یافت. گونه‌ای از نقاشی عامیانه با عنوان نگارگری قهوه‌خانه‌ای پدید آمد.

  تا کنون چه کارهایی انجام داده اید ؟
  طراحی نقشه فرش و اجرای بافت فرش-طرح جلد قرآن کریم ، دیوان حافظ ، مولانا ودیگر شعرا،مرمت جلد و کارهای لاکی به وفور انجام داده ام
  کارهای زیادی انجام داده ام ولی شاخص ها را می گویم تصویر سازی اشعار مولانا چاپ انتشارات آبان که این کار به علت بهانه های زیادی که گرفتن در زمان دولت وقت صورت گرفت در ایران چاپ نشد ودر آلمان به چاپ رسید دراین کتاب چهل شعر مولانا را کارکردیم که من بیشتر دور گیری خطوط و اجرا را به عهده داشتم دوست خوبم خانم سلطانی با من همکاری داشت وکارت های نوروزی و ...همکاری با خطاط عزیز و دوست داشتنی و توانا خانم فریبا مقصودی و جمعی از اساتید خوشنویسی وکارهای مختلف دیگر
  تا کنون در چه نمایشگاه هایی شرکت داشتید ؟
  خیلی زیاد ، اولین نمایشگاه گروهی را در قم زدم که درهمان هنرستان نور بود واما بقیه انفرادی نمایشگاه انفرادی صنایع دستی استان تهران سال 1386 ، نمایشگاه انفرادی نگارستان شمسه استان قم سال 1390، نمایشگاه انفرادی نوروز 1391، در قلعه ساسانی جندق در خانه های تاریخی یغما استان اصفهان ، حضور در اولین نمایشگاه تخصصی چاپ و نشر و تبلیغات در استان البرز، حضور در هشتمین نمایشگاه صنایع دستی و زنان کار آفرین استان قم 1391،شركت در نمايشگاه هاي بين المللي ميراث فرهنگي كشور و وركشاپ در نمايشگاه ،شرکت در نمایشگاه هاي دوسالانه ملی نگارگری ایران ،موزه هنرهای معاصر تهران، شرکت در نمایشگاه های جمعی نگارگران استان قم ، شرکت در نمایشگاه های کشور هند و مالزی وامارات ، شرکت در نگارستان اشراق استان قم . نگارستان های گرگان .زنجان . شهرستان خدا بنده لو .قزوین،کردستان، تبریز ..
  در (فرهنگسرای نیاوران-فرهنگسرای بهمن-کاخ سعد آباد -خانه هنرمندان کاشان(خانه تاریخی تاج) وهمچنین در نمایشگاه های جمعی از نگارگران در کشورنیز شرکت داشته ام

  آفرین برشما بانوی هنرمند شهرمان حتما تقدیر نامه هایی هم کسب کرده اید؟
  بله برگزیده هفتمین دوسالانه نگارگری استان قم،برگزیده بخش نگارگری دومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تهران ، تقدیر شده دومین جشنواره ملی صنایع دستی قرآنی استان یزد بهمن 1391،
  تقدیر شده سومین جشنواره آثار و تولیدات مراکز حوزه هنری کرمانشاه اردیبهشت 1391،برگزیده بخش نگارگری چهارمین جشنواره بین المللی پرتو حسن تهران ،تقدیر شده دوسالانه نگارگری در استان قم ،برگزيده در بخش نگارگري در جشنواره عبرات ١٣٩٥ ،شرکت و انتخاب اثر در دوسالانه های تذهیب های قرآنی رضوی مشهد و قم 1391و1393 ،شرکت در نمایشگاه های جمعی نگارگران استان قم ، شرکت در نمایشگاه های کشور هند و مالزی وامارات ، شرکت در نگارستان اشراق استان قم . نگارستان های گرگان .زنجان . شهرستان خدا بنده لو .قزوین،کردستان، تبریز ..

  زینب سامعی یا همان گُرد آفرید عالم هنر نگاری اگر یکبار دیگر به دنیا می آمدید نگار می شدید؟

  حتما....

   

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب