بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  #نوروز_کجا_بریم

  مسجد جامع

   

  مسجد جامع قم در محله مسجد جامع، در خیابان آذر و نزدیك دروازه ری واقع شده است. درباره بانی اولیه مسجد اختلاف نظر وجود دارد. در منابع، ابوالصدیم حسین بن علی آدم اشعری و سلطان طغرل دوم و کمال ثابت قمی، وزیر سلطان مسعود سلجوقی، به عنوان بانی اولیه مسجد معرفی شده اند. بانی قسمت هایی از بنای فعلی مسجد فتحعلی شاه قاجار و حسین خان نظام الدوله بود اند. مولف تاریخ قم، به نقل از حمزه اصفهانی، آورده است «ابوصدیم حسین بن علی بن آدم بن عبدالله در ۲۶۵ه.ق. مسجد جامع بیرون شهر )مسجد جامع فعلی( را بنا نهاد. او به نقل از حسن بن محمد افزوده که مسجد خارج شهر را ابوصدیم بنا نکرده و مسجد جامع میان قم و کمیدان اثر اوست ». مولفان کتابهای تاریخ دارالایمان قم و مرآت البلدان نیز ابوصدیم حسین بن علی بن آدم اشعری را بانی مسجد دانسته اند. در کتاب خلاصه البلدان آمده که طغرل، مسجد جامع قم را در ۵۲۸ ه.ق. بنا کرده است. مولف نقض به وجود دو مسجد جامع داخل و خارج شهر قم اشاره و بانی مسجد جامع داخلشهر را کمال ثابت قمی معرفی کرده است.

   

  قدیمی ترین کتیبه بنا روی یکی از ستون های ایوان مسجد قرار دارد و به تاریخ۵۲۹ ه.ق. است. بر کتیبه ایوان جنوبی نیز،تاریخ ۱۲۴۶ه.ق. ثبت شده است. در این ایوان، کتیبه دیگری مربوط به تعمیرات ۱۳۶۵ ه.ش. وجود دارد. کتیبه های محراب گنبدخانه و ایوان شمالی به ترتیب به تاریخ ۱۲۴۶ ه.ق. و ۱۲۴۸ ه.ق. است و سردر گوشه جنوب غربی مسجد به تاریخ ۱۳۸۱ ه.ش.است. در کتیبه های مسجد نام خطاطان شیخ محمدحسن قمی، محمدرضا شریف قمی، و شیخ عباس مصبا ح زاده دیده می شود. آندره گودار ( ۱۸۸۱- ۱۹۶۵) با استناد به کتاب مرآه البلدان، اصل بنا را از قرن سوم هجری قمری دانسته و نوشته در حال حاضر قدیمی ترین قسمت مسجد متعلق به دوره سلجوقیان است. در کتاب گنجینه آثار قم نیز آمده: گنبدخانه و ایوان جنوبی مسجد در ۷۵۲- ۷۵۵ ه.ق.

  ساخته شده اند. در تاریخ بنیان مسجد اختاف نظر وجود دارد ولی قدر مسلم آن است که مسجد فعلی مجموع های از بنا های چند دوره تاریخی است. بنای گنبدخانه احتمالاً متعلق به دوره سلجوقیان است و ایوان جنوبی ممکن است با گنبدخانه در یک زمان و یا احتمالاً در دوره صفویه و همزمان با شبستان های شرقی و غربی گنبدخانه احداث شده باشد.

  ایوان شمالی و شبستانهای شمالی و شرقی در دوره فتحعلی شاه قاجار ساخته شده اند. در این دوره، ایوان جنوبی و گنبدخانه نیز مرمت شده است. شبستان جبهه غربی و زیرزمین آن از آثار دوره ناصرالدین شاه قاجار است. تزیینات کاشی کاری ایوان جنوبی به زمان فتحعلی شاه قاجار بر میگردد. این تزیینات که به مرور زمان آسیب دیده بود، یک بار در ۱۳۶۵ه.ق. به همت آیت الله فیض و بار دیگر در ۱۳۷۵ ه.ق. به همت آیت الله بروجردی مرمت شد.

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب