بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  5 پرونده میراث ناملموس استان قم ثبت ملی شد

  شنبه, 24 شهریور,1397

  5 پرونده میراث ناملموس استان قم ثبت ملی شد

  مدیر کل میراث‌فرهنگی قم از ثبت ملی پنج پرونده میراث ناملموس این استان خبر داد.

  5 پرونده میراث ناملموس استان قم ثبت ملی شد - qomyab

  به‌گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم، حمید یزدانی مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان امروز ۲۰ شهریور ۹7 با اعلام این خبر گفت: «در کمیته ثبت ملی میراث ناملموس سازمان میراث فرهنگی کشور که با حضور پژوهشگران و کار‌شناسان برجسته برگزار شد، پنج پرونده میراث ناملموس مربوط به هنر مروار بافی، هنر سراجی، هنر مجلد سازی(صحافی سنتی)، پرونده فن و مهارت معرق چوب و فنون و دانش نقاشی پشت شیشه مورد بررسی مسئولان و کار‌شناسان قرار گرفت و به ثبت رسید.

  او افزود: در فرهنگ ایران اسلامی، صحافی بخشی از حرفه وَرّاقی بوده است، وَرّاق به کسی گفته می شد که نسخه ها را کتابت و تزئین و تجلید می کرد.

  مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: با توجه به وجود کتب قدیمی بسیار در موزه حرم حضرت معصومه سلام الله علیها و کتابخانه بزرگ آیت ا.. مرعشی نجفی و کارگاه های فعال در استان هنر مجلد سازی و صحافی در شهر قم از جایگاه ویژه و قدمت بسیاری برخوردار است.

  5 پرونده میراث ناملموس استان قم ثبت ملی شد - qomyab

  او بیان کرد: معرق چوب نیز در قم از سابقه کهنی برخوردار است، قدیمی ترین نشانه های این هنر در قم مربوط به یک منبر چوبی (قرن 8) است که در آن از هنر معرق مشبک استفاده شده است.

  یزدانی خاطرنشان کرد: به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم هنر معرق مورد حمایت سازمان قرار گرفته و هنر مندان این رشته تحت بیمه تامین اجتماعی می باشند.

  مدیرکل میراث فرهنگی فرهنگی قم افزود: : هنر مروار بافی یا حصیر بافی در شهر قم از جایگاه ویژه ای برخوردار است و از آنجایی که این هنر- صنعت در استان قم از قدمت چند صد ساله برخوردار است ثبت آن در فهرست آثار ملی ضروری می باشد، تا هر چه سریعتر در زیر چتر حمایت میراث فرهنگی قرار گیرد.

  او ادامه داد: سراجي جزئی از صنایع دستي است که صنعتگر طي فرايند آن و پس از دباغي پوست به ساخت انواع کيف‌ها، کمربند، قطار فشنگ، زين اسب، جلد اسلحه، و ... مي‌پردازد و شواهد موجود نشان دهنده قدمت این هنر در استان قم می باشد.

  مدیرکل میراث فرهنگی استان قم با بیان این که نقاشی پشت شیشه در زندگی مردم تاثیر زیادی داشته است، تصریح کرد: این نقاشی تلفیقی از هنر و مذهب می باشد. حتی رنگ در این نوع نقاشی حرمت داشته که بسیاری از نقاشان پشت شیشه قبل از به دست گرفتن «قلم مو» وضو می گرفتند وگاهی نیز با خون خود، رنگ سرخ صحنه کربلا را نقاشی می کردند.

  انصراف از نظر
  logo-samandehi

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب